انواع لوله های پلاستیکی

از جمله لوله های پلاستیکی که در تاسیسات آب و فاضلاب بکار برده می شوند عبارتند از:

  1. لوله های پلاستیکی پی وی سی
  2. لوله های پلاستیکی پی ای
  3. لوله های پلاستیکی آ ب اس
  4. لوله های پلاستیکی پلی پروپیلن
  5. لوله های پلاستیکی پلی یوتیلن

مزایا و معایب لوله های پی وی سی را میتوان به اختصار اینگونه بیان کرد :

مزایای لوله های پی وی سی :

هنگامی ک نصب لوله روکار باشد این نوع لوله گزینه مناسبی است چرا که نیاز به رنگ آمییزی ندارد هم چینین از جمله مزیت های این نوع لوله ها این است که اتصال لوله و قطعات آن در مقایسه با انواع دیگر لوله ها آسانتر است که سهولت استفاده را به دنبال دارد .

مزیت قابل بیان دیگر این است که این نوع لوله ها از آنجایی که دارای وزن سبک و ناچیزی هستند به راحتی میتوان از آن ها در مابین سقف های کاذب و مکان هایی که دسترسی به آن ها سخت است استفاده کرد و هم چنین قطر خارجی کم این لوله ها را برای استفاده در مکان های خاص مناسب می کند.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی از دیگر مزیت های این نوع لوله هاست .

معایب لوله های پی وی سی :

لوله های پی وی سی مقاومت کمی در مقابل نیروهایی که از خارج از محیط به آنها ممکن است وارد شوند دارند. این نوع لوله ها نسبت به دمای بالا مقاوم نیستند و در صورتی که حرارت زیاد باشد فرم اولیه خود را از دست می دهند و تغییر شکل را به دنبال دارند . هم جنین لوله های پی وی سی خشک مقاومت کمی در برابر سرما دارند و در صورت مواجهه طولانی مدت با سرما میشکنند پس با توجه به این خصوصیت این نکته کاملا واضح و مبرهن است که لوله های پی وی سی گزینه مناسبی در نقاطی که دمای هوا پایین است نیستند.

هم چنین به علت قدرت مقاومت کم جداره این نوع لوله ها بایستی از فنر لوله بازکنی برای گرفتگی مجرای لوله ها استفاده نمود.

مشخصات کلی انواع لوله های پی ای :

لوله های پی ای سه نوع دارند که بارزترین ویژگی های هر نوع به این ترتیب است :

نوع اول : چگالی بالا ، مقاومت حرارتی پایین و منعطف بودن از مزایای این نوع می باشد 

نوع دوم : چگالی متوسط و مقدار اندکی سخت تر از نوع اول هستندو نسبت به دمای بالا مقاوم تر هستد از این رو در دمای بالا از آن ها استفاده می شود چرا که قابلیت انبساط در این نوع بهتر است .

نوع سوم : بسیار سنگین تر از نوع قبلی هستند و  و چگالی بیشتری دارند و خواص فیزیکی خوبی مانند مقاومت – قابلیت انبساط- درجه سختی – ضریب زبری را دارا هستند و از این رو در گازرسانی و آبرسانی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای لوله های پلی بوتیلن یا به اختصار پی بی :

لوله های پلی بوتیلن مقاومت زیادی در برابر خوردگی ، یخ زدگی ، زنگ زدگی ، خاکهای اسیدی و رسوب گرفتگی دارهستند . هم چنین این لوله هنگام انجماد ترک نمی خورد و دمای ۸۲ درجه سانتی گراد و فشار ۵/۶ اتمسفر را میتواند تحمل می کند پس روشن است که این نوع لوله ها گزینه مناسبی در مناطق سرد هستند .

مشخصات کلی لوله های پنج لایه :

یکی از بزرگرین مشکلات در امر تاسیسات لوله کشی ساختمان خوردگی و رسوب گرفتن لوله هاست که تا کنون تلاش های بیشماری در جهت هموار کردن این مشکل صورت گرفته است که از جمله این تلاش ها میتوان ب کاربرد آلیاژ با پوشش های مختلف برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی اشاره کرد اما باز پاسخ قطعی مبنی بر بهبود این مشکل یافت نشده است .

یکی دیگر از راهکار های پیشنهادی که برای جلوگیری از مشکلات لوله های فلزی پیشنهاد شده است استفاده از لوله های پلیمری است به جای لوله های فلزی است اما به کارگیری این لوله ها در عمل نشان داده که هرچند جایگزینی فلز با پلاستیک مشکل خوردگی و پوسیدگی لوله را حل می کند اما مشکلات دیگری رابه وجود می آورد که  از جمله آن میتوان به نفوذ اکسیژن ، محدودیت در تحمل فشار یا دمای بالا ، ضریب انبساط زیاد و... اشاره کرد .

گروهی از دانشمندان برای حل این مشکل به تلفیق فلز و پلیمرفکر کردند . به عنوان مثال سوپر پایپ نقطه اوج همین تکنولوژی است که حاصل آن لوله ای است پنج لایه شامل یک لوله آلومینیومی ، دو لایه پلیمر و دو لایه چسب مخصوص – که مقاومت در برابر خوردگی ، زنگ زدگی ، رسوب و پوسیدگی را از لوله های پلیمری وتوانایی تحمل حرارتو طولانی ، فشار بالا وقابلیت نفوذ ناپذیری را از لوله های فلزی به ارث برده است. سوپر پایپ برای تمام تاسیسات ساختمان قابل مصرف است و مقاومت بالا و طول عمر طولانی از بارزترین ویژگیهای آن است .

شركت خدمات فني شهر آرا با داشتن كادري مجرب و تجهيزات مناسب آماده ارائه خدمات در زمینه لوله کشی و لوله بازکنی در کرج به شهروندان البرزی به صورت شبانه روزي مي باشد.

خواندن 3822 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید