طوقه چینی دهانه چاه چیست و چرا انجام میشود

پس از آن که کار کندن چاه به چایان رسید  نوبت به طوقه چینی چاه است . طوقه چینی چاه از اهمیت ویژهای برخوردار است و باید در ساخت آن از مواد و مصالح مرغوب استفاده کرد.

عموما برای جلوگیری از ریزش و افزایش استحکام دهانه چاه های فاضلاب یک و یا یک و نیم آجر در ارتفاع های مختلف دور دهانه چاه فاضلاب می چینند که در اصطلاح به آن طوقه گفته می شود.

چون طوقه چینی در ارتفاع انجام میشود و معمولا امکان نصب داربست وجود ندارد لذا ایمنی کار از نکات کلیدی و پایه ای محسوب می شود .

کارگران مسئول انجام کار طوقه چینی باید حتما اصول ایمنی را رعایت کنند و از کلاه ایمنی استفاده کنند تا از آسیب های احتمالی که ممکن است در شرایط خاص برایشان اتفاق بیفتد تا حد امکان پیشگیری کرد .

ابزار و سایل مورد نیاز جهت طوقه چینی عبارت است از کمچه – تیشه – ماله – بیل – استامبولی – متر – فرغون جهت حمل مصالح و ...

مصالح مورد نیاز طوقه چینی نیز شامل شن – ماسه – سیمان – آجر و سنگ است .

اصول کار طوقه چینی نیز به این ترتیب است که ملات آماده ماسه و سیمان را به طور یکنواخت در محل طوقه چینی پهن نموده و آجرها را روی آن ها قرار می دهند .

آجرها را باید به گونه ای روی سطح کار قرار دهند که هیچ درز و فاصله ای بین آن نباشد و فضاهای خالی را با خرده آجر و سیمان پر می کنند .

طوقه چینی چاه های آب آشامیدنی و قنات به صورت عمودی و موازی با دیوار چاه و قنات باید باشد چرا که چاه های آب آشامیدنی بعدا با گذشت زمان نیاز به لایروبی و کندن دارند و نباید دهانه آن را کاملا پوشاند .

ارتفاع طوقه چینی در شرایط مختلف متفاوت است و بستگی به درجه سفتی زمین دارد . اگر زمین سفت باشد از دهانه چاه به عمق 2 متر طوقه چینی می کنند . اگز زمین نیمه سفت باشد از دهانه چاه به عمق 3 تا 4 متر طوقه چینی انجام میشود .

اما اگر زمین حالت ریزشی داشته باشد از جایی که زمین سفت می شود با آجر دورچینی انجام میشود یا با قطعات پیش ساخته لوله ای و گذاشتن آن ها از زیر زمین تا سطح آن از ریزش جلوگیری به عمل می آورند  و زمین را تا حدودی سفت می کنند.

شركت خدمات فني شهر آرا با داشتن كادري مجرب و تجهيزات مناسب در زمينه لایروبی و ترميم هرگونه چاه، و همچنین تخلیه چاه در کرج آماده خدمت رساني به شهروندان البرزي به صورت شبانه روزي مي باشد.

خواندن 8562 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید