عایق های حرارتی

در پی پیشرفت تکنولوژی و لزوم احداث سازه هایی که سبک باشند ضخامت جداره ها به حداقل ممکن کاهش پیدا کرد و در پی آن موضوع اتلاف حرارت از پوسته خارجی ساختمان اهمیت ویژه ای یافت .

در تاسیسات ساختمان برای کاهش اتلاف حرارتی بین سطوح مختلف ساختمان از عایق استفاده می شود .

عایق ماده ایست که باعث جلوگیری و یا کاهش جریان یافتن گرما میشود. عایق در واقع مانند غلافی بین دو لایه جسم که هرکدام درجه حرارت های مختلفی دارند عمل می کند. به طوری که هم اتلاف حرارت از جسم را کاهش میدهد و هم از انتقال گرما از جسم گرم به جسم سرد جلوگیری به عمل می آورد .

عایق ها انواع مختلفی از نظر مقاومت حرارتی دارند . طبیعتا هرچه مقاوت حرارتی عایق بالاتر باشد و حرارت کمتری را از خود عبور دهد آن عایق بهتر است و قیمت بالاتری دارد . لذا از آن در مکان هایی که قابلیت حرارتی بالا در اولویت باشد استفاده میشود.

عایق های حرارتی 2 گروه اصلی دارند که روش کار آن ها با هم متفاوت است

گروه اول : عایق هایی هستند که در ساختار آن ها حباب های هوا وجود دارد و باعث کاهش هدایت حرارت می شوند .

گروه دوم : عایق هایی هستند که برگرداننده حرارت هستند و ساختار آن ها بدین صورت است که پشت این عایق ها حدودا 20 میلیمتر فاصله هوایی در نظر گرفته میشود .

عایق های حرارتی از نظر جنس در انواع مختلفی وجود دارد که میتوان به پشم شیشه  پشم معدنی _ پشم سنگ اشاره کرد . عایق پشم شیشه نسبت به پشم معدنی و پشم سنگ قابلیت مقاومت حرارتی پایین تری دارد و حداکثر درجه حرارت کار آن 600 درجه سانتی گراد است . در حالی که درجه حرارت کار عایقهای پشم معدنی و پشم سنگ حدود 800 تا 850 درجه سانتی گراد است .

هدف اصلی از عایق کاری لوله جلوگیری از تبادل حرارت بین هوای آزاد و آب داخل لوله می باشد . هم چنین برای جلوگیری از یخ زدگی و ترکیدگی لوله های آب سرد عایق کاری امری ضروری است .

با عایق کاری خوب میتوان از اتلاف مقدار زیادی انرژی که امروزه در لوله کشی ساختمان به هدر میرود جلوگیری کرد و از انرژی بهینه استفاده کرد .

 مصالح عایق حرارتی باید از نظر شکل ظاهری یکنواخت و بدون عیب و نقص باشد و عاری از موادی باشد که ممکن است مورد هجوم حشرات و میکروب ها قرار بگیرند.

در آخر اینکه شما عزیزان می توانید جهت دریافت خدمات لوله بازکنی در کرج و همچنین تخلیه چاه در کرج با شرکت خدمات فنی شهرآرا تماس حاصل فرمایید

خواندن 2793 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید